Ekonomi

BofA, ABD hisse senetlerinde ralli sonrası çöküş öngörüyor

S&P 500 geçen hafta teknik olarak bir boğa piyasasına girmiş olabilir, ancak Bank of America Corp.’tan Michael Hartnett bunun hisse senetlerinde yeni ve büyük bir yükselişin başlangıcı olmadığını söylüyor.

Geçen yıl hisse senedi satışlarını doğru bir şekilde tahmin eden stratejist, Cuma günü yayınladığı bir notta bunun “yepyeni bir parlak boğa piyasasının” başlangıcı olduğuna ikna olmadığını söyledi.

Hartnett, bankanın haftalık yatırım raporunda, mevcut piyasanın “büyük çöküşten önce büyük bir ralli” ile daha çok 2000 veya 2008’e benzediğini yazdı.

Endeks bu yıl yüzde 15 artarak 4 bin 425 puan oldu.

Şubat ayında Hartnett, S&P 500’ün 8 Mart’a kadar 3.800 puana düşeceği beklentisini dile getirdi; ancak yatırımcılar savunmacı bir şekilde teknoloji şirketlerine yöneldikten sonra bu tahmin gerçekleşmedi. Kendisi gibi, ABD ekonomisinin bir durgunluk ve kredi krizinden kaçındığı için ilk yarıda ayıların yanıldığını söyledi. Yapay zeka destekli teknoloji rallisini “beklenmedik bir olay” olarak nitelendirdi.

Harnett, “Fed, oranlar için daha yüksek bir hedefle ‘korkuya tepki verene’ ve işsizlik oranı bir durgunluk sinyali olarak yüzde 4’ü geçene kadar hisse senetleri yüksek kalabilir ve kredi marjları düşük kalabilir” dedi.

Aynı zamanda, Beata Manthey liderliğindeki Citigroup Inc. Stratejistleri, rallinin nispeten az sayıda hisse tarafından yönetilmesine rağmen, ABD piyasasının Avrupalı ​​emsallerinden daha sorunsuz performans göstermeye devam edebileceğini söyledi.

babadagajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu